...
-+=
Știri

Smart City

Lifestyle

#greenTALKS

Soluții

CSR

Articole salvate

Stiri

Smart City

Lifestyle

#GREENTALKS

Solutii

CSR

Salveaza Articolul

2 minute de citit

Barajul Paltinu, plin doar pe jumătate! Cel mai scăzut nivel al apei din barajele României din ultimii 8 ani

Scris de: ClaudiuPopa | 4 februarie 2025, 15:31

Barajul Paltinu
sursa foto: Facebook Apele Române, John Smith

Administrația Națională Apele Române a anunțat recent, într-o postare pe Facebook, că Acumularea Paltinu are un coeficient de umplere de doar 47%, iar la nivel național coeficientul este de doar 62%, cel mai mic din ultimii 8 ani.

Barajul Paltinu, plin doar pe jumătate! Cel mai scăzut nivel al apei din barajele României din ultimii 8 ani

Barajul Paltinu
sursa foto: Facebook Apele Române, John Smith

„Coeficientul de umplere în acumulare este 47%, fiind cu mult sub nivelurile din anii precedenți”, arată Apele Române, vorbind despre barajul Paltinu.

Mai mult, autoritățile atrag atenția că „lipsa precipitațiilor semnificative din ultimii ani, dar și înjumătățirea aportului de apă din stratul de zăpadă afectează nivelurile debitelor, dar și rezervele de apă la nivel național”.

Barajul Paltinu
sursa foto: Facebook Apele Române, John Smith

„Vă reamintim că la nivelul celor 40 de lacuri de acumulare coeficientul de umplere este de 62% fiind cel mai mic din ultimii 8 ani. Administrația Națională „Apele Române” continuă gestionarea volumelor din principalele lacuri de acumulare pentru a asigura cu prioritate alimentarea cu apă a populației”, transmit Apele Române.

Totodată, 120 de secțiuni de râuri, relevante din punct de vedere al asigurării resurselor de apă, sunt monitorizate în această perioadă de către echipele de la Apele Române, 23 dintre acestea aflându-se sub debitul minim necesar, mai spun autoritățile.

Barajul Paltinu
sursa foto: Facebook Apele Române, John Smith

„În contextul schimbărilor climatice, fiecare gest contează! Utilizarea rațională a apei este vitală pentru a proteja această resursă indispensabilă!”, conchide postarea pe Facebook, alături de câteva imagini de la Barajul Paltinu.