...
-+=
Știri

Smart City

Lifestyle

#greenTALKS

Soluții

CSR

Articole salvate

Stiri

Smart City

Lifestyle

#GREENTALKS

Solutii

CSR

Salveaza Articolul

3 minute de citit

Extinderea SGR în mediul universitar: Primele sisteme automate de colectare, instalate la POLITEHNICA București și Universitatea de Vest din Timișoara

Scris de: News Green | 9 mai 2025, 08:00

Mircea Fechet la Politehnica
Sursa: news.ro

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a efectuat o vizită la Universitatea POLITEHNICA din București pentru a observa modul de funcționare al Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) în campusurile universitare.

Cu această ocazie, oficialul a subliniat faptul că SGR se extinde și în mediul universitar, urmând a fi implementat în tot mai multe centre academice din România, conform news.ro.

Primele echipamente RVM (Reverse Vending Machine) au fost instalate în campusurile Regie și Polizu ale Universității POLITEHNICA din București, precum și la Universitatea de Vest din Timișoara. Acestea permit colectarea automată a ambalajelor returnabile, încurajând comportamente responsabile din punct de vedere ecologic în rândul studenților.

În timpul vizitei, ministrul Mircea Fechet a fost însoțit de rectorul Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București, Mihnea Costoiu. Vizita a avut loc în contextul în care, potrivit Ministerului Mediului, în luna februarie au fost puse în funcțiune primele RVM-uri, destinate colectării ambalajelor de către studenți.

SGR în mediul universitar

„Iată că Sistemul Garanţie-Returnare ajunge şi în mediul universitar, în mijlocul tinerilor. Colaborarea cu studenţii şi tinerii în proiectele derulate de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor este o bucurie pentru noi. Îi felicit pe studenţii de aici de la Politehnică, ei au contribuit, începând cu luna februarie, de când au fost instalate RVM-urile, la atingerea pragului de peste un miliard de ambalaje SGR returnate în primul trimestru al acestui an. La fel cum îi felicit şi pe studenţii la Universitatea Timişoara, care au înţeles importanţa colectării ambalajelor. Felicit, de asemenea, Asociaţia Ecoteca, iniţiatorul acestui proiect. Este important să ne apropiem de oameni, de nevoile comunităţilor, iar tinerii de aici formează o comunitate importantă şi prin faptul că dau un exemplu foarte bun pentru alţii. Educaţia pentru mediu se poate face la orice vârstă, dar cu atât este mai important să începem cât mai devreme”, a declarat ministrul Mircea Fechet.

La rândul său, rectorul Mihnea Costoiu a evidențiat importanța formării unei generații responsabile din punct de vedere ecologic:

„La Politehnică studiem pentru a avea un viitor mai bun, pentru a dezvolta lumea. Sustenabilitatea şi responsabilitatea faţă de mediu sunt principii fundamentale ale dezvoltării actuale. Studenţii noştri învăţă, prin acest parteneriat, să fie cu adevărat mai responsabili faţă de mediu şi contribuie activ prin colectarea ambalajelor, reducând, astfel, cantitatea de deşeuri.”

Colectarea separată a ambalajelor

Proiectul ECO-Student, inițiat de Asociația Ecoteca – Colectia de Verde, în colaborare cu ING Bank și Tomra Collection Romania, a fost lansat în februarie și urmărește implicarea activă a studenților în procesul de colectare separată a ambalajelor. În cadrul acestui demers, se are în vedere dotarea campusurilor universitare cu echipamente automate RVM, ca parte a eforturilor de promovare a Sistemului Garanție-Returnare la nivel național.

Implementarea SGR în instituțiile de învățământ superior reprezintă un pas concret în direcția educației ecologice timpurii și a responsabilizării tinerilor în ceea ce privește protecția mediului.