RetuRO subliniază necesitatea unor modificări legislative pentru a permite dezvoltarea unor metode alternative de colectare a ambalajelor, în afara celor utilizate în mod obișnuit în zona de retail.
Anunțul a fost făcut de Anca Marinescu, Manager Corporate Affairs și Comunicare RetuRO SGR, la Conferința „Planul de business al României în 2025. Strategii de recuperare a decalajelor. Priorități imediate de creștere”, organizată recent de Bucharest Center for Economy & Society (CES Bucharest).
„Pentru a dezvolta în continuare sistemul, din punctul de vedere al administratorului sistemului de garanție-returnare, RetuRO, este nevoie de schimbări legislative. Așa cum arată în momentul acesta legislația, este foarte greu să dezvoltăm alte forme de colectare a ambalajelor în afara celor clasice din zona de retail, pe care deja le știm și cu care ne-am obișnuit. Avem în acest moment un grup de lucru în care, alături de acționari, încercăm să vedem modalitățile în care ar fi cel mai eficient să dezvoltăm sistemul și, cu siguranță, în momentul în care vom avea o idee foarte clară, să încercăm să facem toate demersurile pentru modificarea legislației în acest sens”, a declarat Anca Marinescu, conform Agerpres, preluată de economedia.ro.
Un proiect de succes
De asemenea, ea a recunoscut că succesul proiectului a fost influențat semnificativ de cadrul legislativ actual și a menționat că RetuRO urmărește cu interes componența viitorului Guvern, în contextul în care Ministerul Mediului este acționar minoritar al companiei.
„Pentru noi este foarte important, pentru că trebuie să spunem că o parte din succesul acestui proiect l-a reprezentat legislația. Legislația a fost suficient de bine scrisă încât să putem să funcționăm bine în primul nostru an și să putem să avem o predictibilitate. Cu siguranță ne întrebăm și noi cum va arăta următorul Guvern. Știți că Ministerul Mediului la noi este acționar, un acționar minoritar cu 20%, dar este acționar, are reprezentanți în Consiliul nostru de supraveghere și atunci este foarte important să vedem și noi viziunea următorului Guvern, pentru că până acum am avut un sprijin în Guvern din punct de vedere al legislației, așa cum spuneam, și va fi foarte important dacă vom vrea să dezvoltăm”, a explicat ea.