-+=
Știri

Smart City

Lifestyle

#greenTALKS

Soluții

CSR

Articole salvate

Stiri

Smart City

Lifestyle

#GREENTALKS

Solutii

CSR

Știri fresh

Poluare cu deseuri in cetatea Argevada

O străveche cetate dacică, acoperită cu buruieni și transformată în groapă de gunoi

22 ianuarie 2025, 13:15

Sute de parcuri solare pentru primării

România, câştig de cauză într-un dosar privind energia regenerabilă. Investitorii care au dezvoltat 31 de centrale fotovoltaice, obligați să plătească milioane de euro

22 ianuarie 2025, 12:02

Misterul moștenitorilor Parcului IOR: Terenul retrocedat rămâne captiv între procese și nepăsare

22 ianuarie 2025, 11:09

Șacalii din Delta Dunării, problematici! Recomandările autorităților: „Limitarea numărului de șacali se face prin limitarea accesului la hrană, și nu prin împușcare”

Șacalii din Delta Dunării, problematici! Recomandările autorităților: „Limitarea numărului de șacali se face prin limitarea accesului la hrană, și nu prin împușcare”

22 ianuarie 2025, 10:01

#greenTALKS

#greenTALKS Valentin Krancevic: „Let’s Do It, Romania! este locul unde oamenii se schimbă și devin parte din soluție” - VIDEO

#greenTALKS Valentin Krancevik: „Let’s Do It, Romania! este locul unde oamenii se schimbă și devin parte din soluție” – VIDEO

30 octombrie 2024, 09:02

#greenTALKS la Climate Change Summit. Provocările și soluțiile gestionării apei în contextul schimbărilor climatice. Interviu cu Håkan Tropp VIDEO

#greenTALKS la Climate Change Summit. Provocările și soluțiile gestionării apei în contextul schimbărilor climatice. Interviu cu Håkan Tropp VIDEO

4 noiembrie 2024, 15:36

#GreenTALKS, Interviu cu Alexandra Petcu, coordonator Laborator Digital Verde UVT: „Tehnologia este un mijloc, nu un scop, pentru a atinge obiectivele dezvoltării durabile” VIDEO

13 decembrie 2024, 17:42

Salveaza Articolul

2 minute de citit

România va avea încă 40.000 de noi hectare de păduri virgine şi cvasivirgine, în afara celor peste 33.000 ha existente.

Scris de: Green News | 1 septembrie 2020, 17:22

romania-va-avea-inca-40-000-de-noi-hectare-de-paduri-virgine-si-cvasivirgine-in-afara-celor-peste-33-000-ha-existente

Astăzi, Costel Alexe a semnat contractele de finanţare pentru demararea studiilor ştiinţifice privind inventarierea şi punerea sub protecţie a 40.000 de hectare de păduri virgine. Catalogul național privind pădurile virgine şi cvasivirgine a apărut în 2016 şi cuprindea 16.000 de hectare. Ministrul Mediului a precizat că, în noiembrie 2019 – când a preluat mandatul, în catalog erau incluse 29.000 de hectare de păduri virgine şi cvasivirgine. În decembrie 2019 au fost introduse încă 1.000 de hectare şi încă 3.000 de hectare în august 2020. Astfel că, în prezent, în catalogul naţional sunt 33.000 de hectare aflate sub protecţie.

Vorbim de acele păduri care sunt cele mai preţioase şi reprezintă un patrimoniu inestimabil pe care, din fericire, România încă îl mai are. Îi am alături de mine pe cei care în următoarele 12 luni vor realiza studiile pentru ca aceste păduri să fie certificate şi să fie incluse în catalogul naţional privind pădurile virgine şi cvasivirgine”, a precizat Alexe, cu ocazia semnării contractelor cu firmele de specialitate declarate câştigătoare la licitaţia organizată de minister.

Astăzi, împreună cu partenerii noştri, vrem să facem studiile care să arate că, în catalogul naţional, vom mai avea, pe lângă cele 33.000 de hectare, încă 39.865 de hectare, adică aproximativ 40.000 de hectare de păduri virgine şi cvasivirgine”, a mai spus Alexe.

Ele se află pe raza a 19 judeţe. Cele mai multe dintre acestea sunt în judeţele Gorj – peste 9.000 de hectare, Caraş-Severin – aproape 6.000 de hectare, Hunedoara – aproximativ 5.000 de hectare şi Braşov – peste 4.000 de hectare.

Nu ne vom opri aici, pentru că avem cele mai frumoase păduri virgine şi cvasivirgine din Europa, iar acestea trebuie să intre sub protecţie. Avem în continuare o serie de propuneri din partea Gărzilor Forestiere, a ONG-urilor, a partenerilor pentru încă 20 şi ceva de mii de hectare care sper ca într-un viitor foarte apropiat să intre şi ele la finanţare, asigurată tot de Ministerul Mediului. Sper ca de la an la an să reuşim să creştem suprafaţa pădurilor virgine şi cvasivirgine înscrisă oficial în catalogul naţional”, a susţinut oficialul guvernamental.