...
-+=
Știri

Smart City

Lifestyle

#greenTALKS

Soluții

CSR

Articole salvate

Stiri

Smart City

Lifestyle

#GREENTALKS

Solutii

CSR

Salveaza Articolul

2 minute de citit

UE extinde cu 3 ani termenul pentru îndeplinirea obiectivelor de emisii CO2 de către producătorii auto

Scris de: News Green | 4 martie 2025, 10:00

Comisia Europeana a primit un numar record de sesizari
Sursa: Pixabay

Comisia Europeană a decis să acorde un termen suplimentar de trei ani producătorilor auto pentru atingerea obiectivelor de emisii de CO2 stabilite pentru 2025, extinzând astfel perioada inițială de un an.

Anunțul a fost făcut de președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, potrivit Reuters, preluată de bursa.ro.

Realizarea acestor obiective este strâns legată de creșterea vânzărilor de vehicule electrice, un domeniu în care producătorii europeni se confruntă cu o competiție puternică din partea companiilor din China și Statele Unite.

„Obiectivele rămân aceleași. Ei trebuie să le îndeplinească, dar înseamnă mai multă marjă de manevră pentru industria auto”, a declarat Ursula von der Leyen, conform Reuters.

Propunerea urmează să fie prezentată în această lună și necesită aprobarea statelor membre și a Parlamentului European.

Anunțul a generat creșteri ale acțiunilor Volkswagen, BMW și Mercedes-Benz la Bursa de la Frankfurt. Surse din industrie indică faptul că noul acord ar putea să aibă la bază o medie a emisiilor pentru perioada 2025-2027. Producătorii auto din UE au avertizat asupra riscului unor amenzi care ar putea ajunge la 15 miliarde de euro, având în vedere cererea scăzută pentru vehiculele electrice.

Comisia Europeană a purtat discuții cu industria auto pentru a identifica soluții la dificultățile sectorului, inclusiv reglementările aferente, și intenționează să prezinte miercuri un plan de acțiune pentru susținerea electrificării flotelor europene și pentru consolidarea competitivității în raport cu rivalii din China și Statele Unite.

Josep Maria Recasens, director de strategie la Renault SA, a afirmat că este „100% sigur” că modificările propuse vor permite producătorilor auto să respecte normele de poluare.

„Nu este vorba să fie abandonate sau întârziate țintele. Este vorba să fim flexibili cu privire la modul în care aceste ținte sunt atinse. În caz contrar, care este alternativa? Să plătești amenzi sau să închizi uzine?”, a declarat acesta, conform Reuters.