Într-un oraș tot mai aglomerat și dominat de trafic precum Bucureștiul, siguranța rutieră devine o prioritate, mai ales în rândul copiilor. Educația timpurie în acest domeniu poate contribui semnificativ la reducerea numărului de accidente care au loc zilnic în Capitală.
În acest context, Primăria Sectorului 1 anunță realizarea unui parc tematic dedicat educației rutiere pentru cei mici. Proiectul, aprobat încă din 2024 de Consiliul Local, este dezvoltat în parteneriat cu Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” și a primit recent și avizul Consiliului General al Municipiului București.
Unde va fi construit „orașul în miniatură”
Parcul va fi amenajat în zona de nord a Bucureștiului, pe terenul Academiei de Poliție, situat pe Aleea Privighetorilor 1-3. Acesta va fi folosit alternativ de către Primăria Sectorului 1 și Academia de Poliție.
Potrivit autorităților, parcul va reproduce fidel elementele unui oraș real, incluzând:
- semne de circulație,
- intersecții,
- semafoare funcționale.
Scopul acestui „oraș în miniatură” este de a oferi un mediu sigur și educativ unde copiii pot învăța, prin joacă și practică, regulile de circulație și comportamentul corect în trafic.
Proiect apreciat, dar fără dată de începere
Deși inițiativa este bine primită și considerată un pas important în prevenirea accidentelor, administrația publică nu a anunțat încă data la care vor începe lucrările. Prin urmare, rămâne de văzut când se vor putea bucura copiii din Sectorul 1 de noul parc tem